Какво се променя в България от 1 юли 2024 г. 

02 юли 2024 08:33   2254 прочита


 

Втората половина от годината по традиция започва с редица промени, сред които тези на цените на тока, парното и топлата вода, както и актуализация на пенсиите. Освен това от 1 юли в сила влиза и цялостното дигитализиране на ваучерите за храна в България. От 1 юли се въвежда и още нещо, невиждано в съвременната стопанска история на България, а именно – таван на надценка, която важи за няколко вида хляб. 

От 1 юли се въвеждат малко по-високи цени на електроенергията за домакинствата в България. Токът ще поскъпне средно за страната с 1. 77%, което е най-скромният ръст за последното десетилетие. 

За клиентите на „Електрохолд“ цената нараства с 3. 10 %, на ЕВН – с 1. 85 %, а за клиентите на „Енерго Про“ тя намалява с 0. 49 %. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги. 

От 1 юли цената на парното и топлата вода намалява средно за страната с 8. 47%. Най-сериозно намаление на цените се предвижда в Бургас – с 14. 11%. В София те ще са по-евтини със 7. 02%, в Пловдив – със 7. 81%. Най-малко се предвижда да поевтинее парното и топлата вода във Велико Търново – с 2. 44%. 

За сметка на това от 1 юли пенсиите се увеличават с 11%. На практика ръстът трябваше да бъде с 10%, но предизборно политиците решиха да се обединят за 11% ръст и популистки отново побългариха т. нар. „швейцарско правило“, по чийто механизъм именно се повишават доходите на възрастните хора в България. 

С увеличението средната пенсия в България ще нарасне с около 90 лв. до 920 лв. Конкретното увеличение за всеки човек ще зависи от получаваната в момента пенсия и ще бъде в широки граници – от 27 лв. до 336 лв. 


Средната пенсия изпреварва все повече минималната заплата 
Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст става 580. 57 лв., а максималната се запазва на 3400 лв. 

От 1 юли влиза в сила и задължителното използване на електронни ваучери за храна. Хартиени вече не могат да бъдат издавани, но могат да бъдат ползвани до срока, обозначен на тях. В България ваучери за храна използват около 800 хиляди души или около една трета от всички заети, като не всички получават тавана от 200 лв. Работодателите, операторите и издателите имаха време от началото на годината да използват и двата вида ваучери, докато внедрят изцяло електронните. 

Принципът на работа с електронните ваучери е като при дебитните карти – работодателят зарежда средствата, а работниците могат да ги ползват при търговците, които са се включили в програмата, стига да имат ПОС терминал. Според банкови експерти пък поставянето на повече ПОС терминали ще допринесе за намаляване на сивата икономика и повече безналични плащания. 

Отново от 1 юли в сила влиза и тавана на надценката на хляба от 15%. Тя се отнася за три вида хляб – бял, „Добруджа“ и типов. Това бе скандална поправка, предложена в предизборни условия „на крак“ и приета през Закона за хазарта без каквото и да е обсъждане по нея. Постфактум Министерство на финансите заяви за изготвен от нея доклад, който показва много пукнатини като липсата на контролен орган и санкции за нарушение, както и на практика проучване, според което нормалната за момента надценка сред търговците е именно 15%. 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар